З хворобами горла стикається кожен із нас. І навіть не раз протягом усього життя. А чи знаєте ви, яка найпоширеніша недуга, від якої страждає наша ковтка? Кров з горла при відхаркуванні, як лікувати дивіться за посиланням https://gitagrad.org.ua/krov-z-gorla-pri-vidxarkuvanni-bez-kashlyu-diagnostika-i-likuvannya.
Може, ангіна? Чи фарингіт? Ларінгіт? Епіглоттіт?
Ні! Пальму першості очолює хронічний тонзиліт – хронічне запалення піднебінних мигдаликів (гланд).
І це не дивно. Всі ми народжуємося з піднебінними мигдаликами. Саме вони першими постають перед інфекцією, що потрапила через рот або ніс, а значить ймовірність, що гланди запаляться найбільша.
Хронічний тонзиліт лідирує і за кількістю звернень до лор-лікарів, і за кількістю питань, які ставлять люди у соціальних мережах. Якщо подивитися статистику звернень до нашої лор-клініки, найпопулярніша недуга – саме хронічний тонзиліт.
Чому так? Хронічний тонзиліт відноситься до так званих соціальних захворювань. Соціальні захворювання – це такі діагнози, поширення яких впливають соціально-економічні умови. Пояснюю, що це означає.
Ми живемо в місці з не найсприятливішим кліматом. Кількість місяців, коли сухо, тепло та сонячно, можна на пальцях перерахувати. Мало хто може похвалитися правильним харчуванням: їмо в бігу; їмо те, що трапляється під руку; часто шматочуємо або вживаємо шкідливий фастфуд. Часто ми не дотримуємося режиму праці та відпочинку. Деякі працюють у режимі нон стоп, не перериваючись на відпустку. Ми не висипаємось і змушуємо свій організм працювати на знос. Ми поспішаємо, метушимося, кудись намагаємося встигнути. Додайте сюди професійні шкідливості на підприємствах, які так чи інакше б’ють імунітетом. І ось це все призводить до ослаблення гланд та розвитку хронічного тонзиліту. З кожним роком ряди пацієнтів із діагнозом «хронічний тонзиліт» невблаганно поповнюються.
Друге місце займає діагноз, теж пов’язаний з піднебінними мигдаликами, – ангіна, або гострий тонзиліт. На відміну від хронічного – це гостре запалення піднебінних мигдаликів. Це інфекційне захворювання. Воно навіть ближче до COVID-19, ніж до хронічного тонзиліту, тому що в обох випадках хвороба починається із зараження хвороботворними мікроорганізмами. Після контакту зі збудником при ангіні гланди запалюються, і у людини виявляються гострі неприємні симптоми: ріжучий біль у горлі, висока температура, ломота у м’язах та суглобах.
Замикає трійку лідерів – фарингіт. Фарингітом називається запальний процес задньої стінки горлянки. Хвороба може протікати у гострій та хронічній формах.
Далі за поширеністю йде ларингіт – запалення слизової оболонки гортані. При цьому захворюванні зазвичай у людини «сідає» або пропадає голос.
Можливо, якби люди з хронічним тонзилітом розуміли всю серйозність захворювання і вчасно проходили правильне курсове лікування, місця в цьому змаганні розподілилися б по-іншому. Багато хто намагається впоратися із хворобою самостійно. Хтось зовсім намагається жити з цим діагнозом і не діє в надії на полегшення.
Але полегшення за такої тактики точно не настане. Хвороба буде прогресувати і одного не дуже прекрасного дня дасть ускладнення на серці, нирки і суглоби.
Не допускайте цього і вчасно звертайтеся до лікаря.