Коли людина набуває цуценя, він, як правило, досить чітко усвідомлює, що йому доведеться зіткнутися з деякими труднощами (принаймні, спочатку точно). І більшість розуміє, що цуценя потрібно виховувати – привчати до туалету, носіння нашийника і повідця, гарної поведінки тощо. Коли йдеться про собак великих та середніх порід, нікого не дивує бажання господаря проконсультуватися з питань дресирування у професійного кінолога або, що надійніше, скористатися його послугами. Зовсім інше ставлення до цього питання виникає у більшості людей, коли йдеться про собак маленьких порід. У цій статті https://kultura.poltava.ua/yak-nazvati-kishku-divchinku-prikolno/ ви зможете підібрати ім’я для нового вихованця.
Чи можна дресирувати маленьких собак і чи потрібно це робити? Чому можна навчити маленького собаку? Чи є у цього виду дресирування якісь особливості? – це лише деякі питання, які часто ставлять кінологам власники собак. Хазяї великих порід напевно з усмішкою скажуть, що це все пустощі і максимум, чим можна займатися з цими малявками – циркова дресирування … Це – велика помилка!
Пропоную вам поміркувати на цю тему. Чим відрізняється маленький собака від великого (крім розміру, звичайно)? Так, власне, більше й нічим. Те, що ми вважаємо їх крихкими, зніженими та вразливими порівняно з їх більш масивними побратимами, обґрунтовано лише нашою з вами людською психологією – якщо маленький, значить беззахисний.
Повірте, якби ваш мініатюрний вихованець зміг, то, напевно, заперечив би вам. Кому з нас не доводилося бачити, як маленька собачка з несамовитим гавкотом переслідує велику собаку або людину, норовлячи при цьому ще й за штанину вхопити! Або коли під час прогулянки це маля так натягує повідець, «вигулююча господаря», що той мало не лопається. Невже це через те, що вона така слабка? Звичайно, ні! Вона сильна і хоробра! …тільки не знає, що така маленька…
Отже, про дресирування невеликих собак. Виховання маленького собачки, безумовно, потребує певних навичок та знань. На жаль, більшість кінологів їх не мають. Адже на маленького собаку, на відміну від його більших побратимів, категорично не можна впливати механічно (смикати за повідець, натискати на круп або холку), у нього не можна шпурнути каменем, штовхнути або використовувати електрошок. Тому, якщо кінолог каже Вам, що маленьких собак нема чого дресирувати, то, швидше за все, він просто недостатньо кваліфікований і не впевнений у собі. Адже методи зоопсихології, якщо вміти ними користуватися, однаково впливають і великих тварин і маленьких.
Ніколи не можна забувати про приналежність собаки до тієї чи іншої породи. Щоб краще уявляти її схильності та особливості поведінки, зумовлені походженням, потрібно просто проаналізувати групу, до якої належить порода цілком. Взяти наприклад тер’єрів: той тер’єр, джек-рассел тер’єр, пітбультер’єр, ердель тер’єр – вони дуже різні, але при цьому мають схожі риси характеру. Абсолютно всі тер’єри сміливі і спритні, дуже рухливі, енергійні, досить галасливі, мають виражену агресію до звіра, недовірливі до сторонніх людей і віддані господареві. Інстинкт мисливця та захисника властивий тер’єрам усіх розмірів. Просто людина не схильна наділяти рисами сильних тих, хто має незначні розміри. Тому гавкіт і накидання на когось той-тер’єром здаються нам кумедними і мало хто розуміє, що така поведінка є прямим проявом агресії.
Маленький симпатичний мопс відноситься до групи молосів та є мініатюрною копією гігантських мастіффів. Собаки всіх порід цієї групи, незалежно від розмірів, насамперед є відмінними компаньйонами. Вони дуже стримані, врівноважені, терплячі, завжди контролюють ситуацію, здатні відрізняти погане від доброго, ворогів від друзів, пильні та недовірливі до сторонніх. При належному терпінні та витримці добре дресируються. Знаючи ці особливості породи, ви вже не прийматимете обережність вашого собаки по відношенню до інших тварин або деяких людей за боягузтво і, навпаки, зайве прояв самостійності і сміливий характер за впертість і непослух. Адже у Вашому кумедному малюку тече кров предків, які полювали на левів та брали участь у гладіаторських боях.
І в такому ракурсі слід проводити аналіз будь-якої маленької чи середньої породи собак.
І плюс до всього, потрібно розуміти, що правильне дресирування не обмежується тим, що собаку вчать тільки виконувати ті чи інші команди. Вона дозволяє правильно встановити субординацію між людиною та собакою, налагодити гармонійні взаємини з усіма членами сім’ї, убезпечити від неприємних моментів. Беззаперечне виконання собакою команд допомагає її власнику запобігти небажаній поведінці вихованця, і, що важливо для маленьких собачок, контролювати його безпеку.
І, звичайно, правильно налагоджені відносини між собакою та її власником приносять масу задоволення обом сторонам. Звичайно, немає необхідності навчати маленького друга складним службовим навичкам, подолання бар’єрів, стрімких стін тощо. Цілком достатньо, щоб малюк добре знав загальні команди слухняності та виконував їх із необхідною витримкою. Для гри можна зайнятися цирковою дресируванням. Але послух все-таки на першому місці, адже завжди приємно усвідомлювати, що Ваш вихованець, крім привабливої зовнішності, має бездоганні манери!